Badkar Nordhem Solvik
fr.16 520 kr
fr.13 216 krSpara 20 %Kampanj66 tim kvar!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Solvik
13 216 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Badkar Nordhem Solvik är ett bekvämt hörnbadkar med en bredare duschplats, vilket gör det perfekt för dig som både gillar att duscha och att bada. Duschplatsens bredd är 90 cm och baddjupet är 42 cm vilket gör detta badkar rymligt. Badkaret går att anpassa när det gäller längd och utförande. Badkaret går att få i glasfiberförstärkt sanitetsakryl eller med konstruktionsförstärkaren Nordurit®.
Sanitetsakryl
Sanitetsakryl kommer med 10 års garanti och har en varm men något sträv yta, denna yta minskar risken för att halka. Sanitetsakrylen är lätt att rengöra och eventuella repor går lätt att polera bort.
Nordurit®
Nordurit® kommer med 30 års konstruktionsgaranti. Det förstärker badkarets ramverk och gör starkare än alternativet med sanitetsakryl. Nordurit® bibehåller vattentemperaturen längre och det lämpar sig extra bra för inbyggnad eftersom badkaret inte utvidgar sig på mitten.
Badkaret levereras med:
-Bottenventil (pop-up)
-Avloppsrör
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
OBS! Badkaret levereras inte med duschväggen på bilden
Sanitetsakryl
Sanitetsakryl kommer med 10 års garanti och har en varm men något sträv yta, denna yta minskar risken för att halka. Sanitetsakrylen är lätt att rengöra och eventuella repor går lätt att polera bort.
Nordurit®
Nordurit® kommer med 30 års konstruktionsgaranti. Det förstärker badkarets ramverk och gör starkare än alternativet med sanitetsakryl. Nordurit® bibehåller vattentemperaturen längre och det lämpar sig extra bra för inbyggnad eftersom badkaret inte utvidgar sig på mitten.
Badkaret levereras med:
-Bottenventil (pop-up)
-Avloppsrör
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
OBS! Badkaret levereras inte med duschväggen på bilden
Varumärke
NordhemBeskrivning
Badkar Nordhem Solvik är ett bekvämt hörnbadkar med en bredare duschplats, vilket gör det perfekt för dig som både gillar att duscha och att bada. Duschplatsens bredd är 90 cm och baddjupet är 42 cm vilket gör detta badkar rymligt. Badkaret går att anpassa när det gäller längd och utförande. Badkaret går att få i glasfiberförstärkt sanitetsakryl eller med konstruktionsförstärkaren Nordurit®.
Sanitetsakryl
Sanitetsakryl kommer med 10 års garanti och har en varm men något sträv yta, denna yta minskar risken för att halka. Sanitetsakrylen är lätt att rengöra och eventuella repor går lätt att polera bort.
Nordurit®
Nordurit® kommer med 30 års konstruktionsgaranti. Det förstärker badkarets ramverk och gör starkare än alternativet med sanitetsakryl. Nordurit® bibehåller vattentemperaturen längre och det lämpar sig extra bra för inbyggnad eftersom badkaret inte utvidgar sig på mitten.
Badkaret levereras med:
-Bottenventil (pop-up)
-Avloppsrör
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
OBS! Badkaret levereras inte med duschväggen på bilden
Sanitetsakryl
Sanitetsakryl kommer med 10 års garanti och har en varm men något sträv yta, denna yta minskar risken för att halka. Sanitetsakrylen är lätt att rengöra och eventuella repor går lätt att polera bort.
Nordurit®
Nordurit® kommer med 30 års konstruktionsgaranti. Det förstärker badkarets ramverk och gör starkare än alternativet med sanitetsakryl. Nordurit® bibehåller vattentemperaturen längre och det lämpar sig extra bra för inbyggnad eftersom badkaret inte utvidgar sig på mitten.
Badkaret levereras med:
-Bottenventil (pop-up)
-Avloppsrör
OBS! Badkaret levereras utan blandare och utan frontpanel.
OBS! Badkaret levereras inte med duschväggen på bilden
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Nordhem |
| Art.Nr. | BZ1590NHEN |
| Utförande | Höger, Vänster |
| Längd | 1500, 1700 mm |
| Material | Akryl |
| Materialtyp | Norduritakryl, Sanitetsakryl |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Färg | Vit |
| Front och Gavel | Nej |
| Placering | Hörn |
| Serie | Solvik |
| Form | Asymmetrisk |
| Typ | Duschbadkar |
| Baddjup | 420 mm |
| Höjd | 590 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Antal Personer | 1 st |
| Bredd | 900 mm |
| Vikt | 29, 30, 36, 38 kg |
| Volym | 226, 260 l |

