Kanalfläkt Östberg Ck 160 C1 Ec160 mm, 251 l/s
Rek. pris 7 594 kr
6 475 kr
Se priset!
Vald variant
Luftflöde:
251 l/s

Ck 160 C1 Ec
160 mm, 251 l/s
6 475 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

CK serien består av kanalfläktar med cirkulär anslutning. Har hög kapacitet och verkningsgrad med bibehållen låg ljudnivå. Ytterrotormotorn är energieffektiv och har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Varvtalsreglering kan göras med den inbyggda potentiometern, 0-10 V alt. extern reglering.
Varumärke
ÖstbergBeskrivning
CK serien består av kanalfläktar med cirkulär anslutning. Har hög kapacitet och verkningsgrad med bibehållen låg ljudnivå. Ytterrotormotorn är energieffektiv och har underhållsfria dubbelkapslade kullager. Fläkthjulet är utrustat med bakåtböjda skovlar. Varvtalsreglering kan göras med den inbyggda potentiometern, 0-10 V alt. extern reglering.
Kommer även med integrerat motorskydd. Kopplingsdosa med skyddsklass IP 54. Fläkthöljet är tillverkat av galvaniserad stålplåt. Avsedd för installation i ett kanalsystem. När fläkten är kanalansluten kan den även installeras utomhus och i våtrum. Har enkel installation i valfri position. Isolationsklass motor F. Max temperatur på transporterad luft skiljer sig något mellan modellerna.
CK 315 C EC har en max temperatur på 45 °C. Modellerna 200 B, 250 B och 315 B på 50 °C, medan 125 C, 160 B och 160 C har sitt max vid 60 °C. Frekvens: 50/60 Hz.
CK 315 C EC har en max temperatur på 45 °C. Modellerna 200 B, 250 B och 315 B på 50 °C, medan 125 C, 160 B och 160 C har sitt max vid 60 °C. Frekvens: 50/60 Hz.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Östberg |
| Art.Nr. | 19034207 |
| Färg | Stål |
| Material | Galvaniserad stålplåt |
| Placering | Valfri |
| Serie | CK |
| Typ | Kanalfläkt |
| Luftflöde | 251 l/s |
| Kanaldimension | 160 mm |
| Kapacitet | 406,8 m3/h |
| Djup | 345 mm |
| Höjd | 227 mm |
| IP-Klassning | IP54 |
| Effekt | 125 W |
| Märkeffekt | 126 W |
| Rökrörsanslutning diameter | 160 mm |
| Vikt | 3,4 kg |
| Bredd | 345 mm |
| Spänning | 230 V |
| EAN-nr | 7331445021712 |

