Duschdörr Hafa Igloo Pro Vik NicheGlas: Klarglas, Profil: Aluminium, B: 880 mm
8 240 kr
6 590 krSpara 20 %Kampanj
Vald variant
Bredd:
880 mm
Färg:
Aluminium

Igloo Pro Vik Niche
Glas: Klarglas, Profil: Aluminium, B: 880 mm
6 590 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Snabbmonterad svängbar duschdörr från Hafa med integrerat handtag som viks på mitten för att ta minimalt med plats. Limbara profiler och enkel att installera och justera tack vare tekniken InstaQuick. Kan monteras med 12 mm utanpåliggande rör, cc35 mm. 6 mm härdat säkerhetsglas, höjd 2000 mm. 18 mm släplist ingår. Dörrarna är vändbara.
Varumärke
HafaBeskrivning
Snabbmonterad svängbar duschdörr från Hafa med integrerat handtag som viks på mitten för att ta minimalt med plats. Limbara profiler och enkel att installera och justera tack vare tekniken InstaQuick. Kan monteras med 12 mm utanpåliggande rör, cc35 mm. 6 mm härdat säkerhetsglas, höjd 2000 mm. 18 mm släplist ingår. Dörrarna är vändbara.
Övrigt:
- Bredd max (mm): 900
- Bredd min (mm): 860
- Lyfthöjd gångjärn (mm): 4
- Frigångshöjd min (mm): 8
- Nettovikt (kg): 30,5
Skötselråd
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
- Bredd max (mm): 900
- Bredd min (mm): 860
- Lyfthöjd gångjärn (mm): 4
- Frigångshöjd min (mm): 8
- Nettovikt (kg): 30,5
Skötselråd
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Hafa |
| Art.Nr. | 1450882 |
| Bredd | 880 mm |
| Färg | Aluminium |
| Profil | Aluminium |
| Glastyp | Klarglas |
| Garanti | 25 år |
| Handtag | Ja |
| Material | Härdat säkerhetsglas |
| Placering | Mot Vägg |
| Serie | Igloo Pro |
| Form | Rak |
| Typ | Duschdörr |
| Höjd | 2000 mm |
| Glastjocklek | 6 mm |
| EAN-nr | 7330027149646 |




