Duschhörn Contura Shower Space SPNK Rak
fr.11 049 kr
fr.6 544 krFrån 34 %Kampanj
Välj variant

Space SPNK Rak
6 544 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-3 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Duschhörn Contura Shower Space SPNK Rak är en komplett hörnlösning bestående av två raka duschdörrar. Klart härdat säkerhetsglas, 6 mm. Duschdörren har lyftgångjärn som förhindrar att dörren skrapar i golvet när du öppnar den. Finns att köpa med handtagsprofil eller med knopp.
Varumärke
Contura ShowerBeskrivning
Duschhörn Contura Shower Space SPNK Rak är en komplett hörnlösning bestående av två raka duschdörrar. Klart härdat säkerhetsglas, 6 mm. Duschdörren har lyftgångjärn som förhindrar att dörren skrapar i golvet när du öppnar den. Finns att köpa med handtagsprofil eller med knopp.
Rengöring
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
Gör rent ofta och använd vanliga rengöringsmedel. Undvik att använda stålull eller grön fibersvamp och var försiktig med saltsyra, svavelsyra och kaustiksoda. Lösningsmedel som aceton, förtunningsmedel eller trikloretylen är också skadligt vid rengöring. Skrapa av duschväggarna med en gummiskrapa varje gång du duschat så håller du rent och fräscht.
Egenskaper
| Varumärke | Contura Shower |
| Storlek | 800x800, 900x900 mm |
| Bredd | 800, 900 mm |
| Djup | 800, 900 mm |
| Placering | Hörn |
| Produkttyp | Duschhörn |
| Material | Aluminium/Härdat säkerhetsglas |
| Justerbar | 10 mm |
| Profil | Aluminium |
| Form | Rak |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Space |
| Höjd | 2000 mm |
| Glastjocklek | 6 mm |
| Handtag | Handtagsprofil, Knopp |
