Duschhörn Hafa Infinity Lace900x900, Mässing, Borstad
16 340 kr
13 070 krSpara 20 %Kampanj
Vald variant
Storlek:
900x900 mm
Ytbehandling:
Borstad

Infinity Lace
900x900, Mässing, Borstad
13 070 kr
Förväntas åter i lager 2026-04-02
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.
Överstruket pris avser lägsta priset hos oss på denna produkt de senaste 30 dagarna före prissänkningen.

Infinity är ett exklusivt duschhörn med smäckra beslag och en elegant handtagslösning. Välj mellan tre färger – krom, matt svart eller borstad mässing – och mellan klarglas eller Lace glas med metallisk textileffekt. De stora glasytorna ger ett luftigt intryck och skapar en härlig rymd i badrummet. Dörrarna är vändbara och kan vikas in mot väggen när de inte används, vilket ger möjlighet att skapa en lyxig dusch även i ett mindre badrum.
Varumärke
HafaBeskrivning
Infinity är ett exklusivt duschhörn med smäckra beslag och en elegant handtagslösning. Välj mellan tre färger – krom, matt svart eller borstad mässing – och mellan klarglas eller Lace glas med metallisk textileffekt. De stora glasytorna ger ett luftigt intryck och skapar en härlig rymd i badrummet. Dörrarna är vändbara och kan vikas in mot väggen när de inte används, vilket ger möjlighet att skapa en lyxig dusch även i ett mindre badrum.
Skötselråd
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
För att underlätta rengöringen av duschdörrar och duschväggar har duscharna stora släta ytor och profiler utan djupa skåror. Missfärgningar tas bort med citron eller vinsyra: skölj noga efteråt. Kalkfläckar tas bort med 50 grader varm hushållsättika: gnid in, låt verka, skölj bort. Upprepa om fläckarna är svåra. Fettfläckar tas bort med rödsprit. Använd inte rengöringsmedel som är etsande, syrahaltiga eller slipande eftersom det kan ge bestående skador på ytan.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | Hafa |
| Art.Nr. | 1451132 |
| Storlek | 900x900 mm |
| Bredd | 900 mm |
| Djup | 900 mm |
| Ytbehandling | Borstad |
| Färg | Mässing |
| Profil | Mässing |
| Vikt | 74,82 kg |
| Certifiering | EN14428 och EC010962 |
| Utförande | Vändbar |
| Glastyp | Lace |
| Handtag | Hål med dekorring |
| Hängning | Vändbar |
| Material | Härdat säkerhetsglas/Mässing |
| Placering | Hörn |
| Serie | Infinity |
| Form | Rak |
| Typ | Dushhörn |
| Höjd | 2000 mm |
| Glastjocklek | 8 mm |
| EAN-nr | 7330027173931 |






