Takduschset Gustavsberg Nordic Round 160 cc
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Nordic Round 160 cc

Beskrivning
- Safe Touch, minimerar värmen på blandarens framsida
- Jämn vattentemperatur vid tryck- och temperaturförändringar
- Kan kompletteras med omkastarpip
Egenskaper
- Supertunn rund takdusch Ø250 mm
- Easy clean – duschmunstyckenas design gör att kalkavlagringar effektivt kan torkas bort
- Takdusch och duscharm är vridbara och justeras helt individuellt
- 400 mm lång duscharm ger ett generöst duschutrymme
- Teleskopiskt justerbar höjd 770-1165 mm
- Flexibelt väggfäste 50-130 mm för enkel installation
- 3-funktions handdusch med knapp
- Handdusch på glider
- 1,75 m förkromad slang
- Omkastarfunktion i flödesvredet
- Inbyggd automatisk hetvattenspärr för skållningsskydd
- Spärrknapp vid komforttemperatur 38°C
- Safe Touch, minimerar värmen på blandarens framsida
- Reagerar snabbt på tryck- och temperaturförändringar i vattenflödet vilket ger en jämn vattentemperatur
- Keramisk avstängning för droppsäkring och lång livslängd, dessutom förenklas användandet för små och svaga händer
- Typgodkända backventiler i inloppen
- Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [EB]
Safe Touch
Samtliga termostatblandare från Gustavsberg har en Safe Touch funktion vilket innebär att blandarna är konstruerade så att varmvattnet leds längs med blandarens baksida. Detta minimerar värmen på termostatens framsida och risken för att bränna sig.
Montering & Skötsel
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren. Blandaren ansluts med kallvattenledningen till höger och varmvattenledningen till vänster. Vattentryck: max 1000 kPa, min 50 kPa. Varmvattentemperatur max: 80°C, min 45°C.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
Recensioner
Skönt med takdusch
Utmärkt dusch med bra tryck och bra funktioner i duschhandtaget där man trycker på en knapp och byter stråle. Bästa duschen jag haft!
Bra men fick köpa förlängning så den blev nog hög då vi har duschbadkar och jag är 190cm
Bra produkt men lite väl stort duschmunstycke för en damhand. Tre/fyra olika lägen för strålar kan man ställa in men jag tyckte inget av lägena var riktigt bra.
Väldigt skön dusch med tre olika lägen på handduschen. Jag köpte en badkarspip till också som man vrider ut när den används vilket funkar fint. Enda nackdelen möjligen med duschen är att den står och efterdroppar lite efter att man har stängt av den. Sen tog det lite tid innan den levererades. Men helt okej ändå.
Känns som bra kvalitet på själva blandaren och duschmunstycket. Jag älskar att det är ett "klick" när man stänger av vattnet. Blandaren är dock så plan att vattnet stannar kvar på den och ger kalkavlagringar. Dessutom gick det inte riktigt att dra åt pinnen till takduschen så hårt, den sitter lite löst.
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | GB41201730 |
| Färg | Krom |
| Bredd | 285 mm |
| Djup | 1265 mm |
| CC-mått | 160 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Utlopp | Uppåt och Nedåt |
| Funktion | Safe Touch |
| Grepp | Tvågreppsblandare |
| Garanti | 2 år |
| Tillverkarens Art.Nr. | GB41201730 |
| Material | Mässing |
| Serie | Nordic |
| Form | Rund |
| Typ | Takduschset |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Längd | 655 mm |
| Handdusch | Ja |
| Duschhuvud | 250 mm |
| Termostat | Ja |
| RSK-nr | 8350155 |
| EAN-nr | 7391530077000 |


