Takduschset Gustavsberg Nordic Square 160 cc
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Nordic Square 160 cc

Beskrivning
- Safe Touch, minimerar värmen på blandarens framsida
- Jämn vattentemperatur vid tryck- och temperaturförändringar
- Kan kompletteras med omkastarpip
Egenskaper
- Supertunn kvadratisk takdusch 250x250 mm
- Easy clean – duschmunstyckenas design gör att kalkavlagringar effektivt kan torkas bort
- Takdusch och duscharm är vridbara och justeras helt individuellt
- 400 mm lång duscharm ger ett generöst duschutrymme
- Teleskopiskt justerbar höjd 770-1165 mm
- Flexibelt väggfäste 50-130 mm för enkel installation
- 3-funktions handdusch med knapp
- Handdusch på glider
- 1,75 m förkromad slang
- Omkastarfunktion i flödesvredet
- Inbyggd automatisk hetvattenspärr för skållningsskydd
- Spärrknapp vid komforttemperatur 38°C
- Safe Touch, minimerar värmen på blandarens framsida
- Reagerar snabbt på tryck- och temperaturförändringar i vattenflödet vilket ger en jämn vattentemperatur
- Keramisk avstängning för droppsäkring och lång livslängd, dessutom förenklas användandet för små och svaga händer
- Typgodkända backventiler i inloppen
- Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [EB]
Safe Touch
Samtliga termostatblandare från Gustavsberg har en Safe Touch funktion vilket innebär att blandarna är konstruerade så att varmvattnet leds längs med blandarens baksida. Detta minimerar värmen på termostatens framsida och risken för att bränna sig.
Montering & Skötsel
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren. Blandaren ansluts med kallvattenledningen till höger och varmvattenledningen till vänster. Vattentryck: max 1000 kPa, min 50 kPa. Varmvattentemperatur max: 80°C, min 45°C.
Rengöring
Ytan torkas av med en mjuk trasa och ljummet vatten och eventuellt med tvållösning. Ytan tål inte basiska, sura, kalklösande eller slipande rengöringsmedel.
Recensioner
Funkade perfekt till vårt badrum
Mycket bra takdusch
Valde den för att jag gillade den kvadratiska utformningen
Bra stråle, snygg design
Bra pris och bra produkt rekommenderas.
Snabbt och smidigt!
Jag ville ha ett märke som jag kände igen lätt att montera med bra beskrivning
Stilrena. Fungerar med perfektion. Rejäl ej plastig
Vi köpte takduschsetet eftersom det gamla var trasig och inte lika funktionellt samt våra behov har förändrats. På grund av sjukdom har vi idag begränsningar att duscha på egen hand. Takduschsetet uppfyller villkoren av en enkel hantering samtidigt som du får en härlig duschupplevetse. Vi är mycket nöjda och kan rekommendera takduschen till egentligen vem som helst eftersom även de yngsta tycker om den.
Riktigt trevligt set. Snyggt och enkelt att manövrera
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | 451779799 |
| Färg | Krom |
| Bredd | 285 mm |
| Djup | 1265 mm |
| CC-mått | 160 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Utlopp | Uppåt och Nedåt |
| Funktion | Safe Touch |
| Grepp | Tvågreppsblandare |
| Längd Slang | 1,75 m |
| Längd | 655 mm |
| Tillverkarens Art.Nr. | GB41201735 |
| Material | Mässing |
| Serie | Nordic |
| Form | Rektangulär |
| Duschhuvud | 250 mm |
| Produkttyp | Takduschset |
| Garanti | 2 år |
| Handdusch | Ja |
| Termostat | Ja |
| RSK-nr | 8350156 |
| EAN-nr | 7391530077017 |


