Takduschset Hansgrohe Crometta E Showerpipe 240 1jet
Rek. pris 8 010 kr
fr.5 104 kr
Se priset!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Crometta E Showerpipe 240 1jet
5 104 kr
Beställningsvara - Levereras normalt inom 2-4 veckor.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Takduschset Hansgrohe Crometta E Showerpipe 240 1jet är en stilren duschslösning i elegant utförande. Detta duschset levereras med en termostatblandare, en takdusch (240x240 mm), en handdusch (100 mm) med flera stråltyper (Rain och IntenseRain), en Isiflex-duschslang (1,6 m) med metalleffekt och anti-twistfunktion samt en duschstång med en duscharm (350 mm). Duschstången kan kapas vid behov.
Varumärke
HansgroheBeskrivning
Takduschset Hansgrohe Crometta E Showerpipe 240 1jet är en stilren duschslösning i elegant utförande. Detta duschset levereras med en termostatblandare, en takdusch (240x240 mm), en handdusch (100 mm) med flera stråltyper (Rain och IntenseRain), en Isiflex-duschslang (1,6 m) med metalleffekt och anti-twistfunktion samt en duschstång med en duscharm (350 mm). Duschstången kan kapas vid behov.
Detta duschset har flera funktioner för att skydda dig och för att spara energi och vatten. Bland annat har duschsetet ett säkerhetsstopp vid 40°C för att skydda dig från att bränna dig. Duschmunstyckena är dessutom utrustade med antikalkfunktionen QuickClean. Detta gör att du enkelt gnuggar bort smuts och kalk med handen från munstycket och denna funktion förlänger också produktens hållbarhet.
Du byter enkelt mellan stråltyperna på handduschen med en vridbar strålskiva.
Övrigt
- STA 1377
- Ljudklass: I
- Flödesklass: B, O
- Anslutningsstorlek DN15
- Monteringstyp: Ytmontering
- Anslutningsgänga G 1/2 (150 cc)
- Stickmått 150 cc ± 12 mm eller 160 cc
- Förbrukaraktivering genom vridning
- Höjdinställningsbar handduschhållare
- Huvuddusch med inställningsbar vinkel
- Flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut
Installation
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra din Hansgrohe produkt, torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Du byter enkelt mellan stråltyperna på handduschen med en vridbar strålskiva.
Övrigt
- STA 1377
- Ljudklass: I
- Flödesklass: B, O
- Anslutningsstorlek DN15
- Monteringstyp: Ytmontering
- Anslutningsgänga G 1/2 (150 cc)
- Stickmått 150 cc ± 12 mm eller 160 cc
- Förbrukaraktivering genom vridning
- Höjdinställningsbar handduschhållare
- Huvuddusch med inställningsbar vinkel
- Flödesmängd Rain (vid 3 bar): 15 l/minut
Installation
Före installation måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra din Hansgrohe produkt, torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan med rikligt med vatten.
Dokument
Recensioner
BoVerifierad köpare
för 2 år sedanUtmärkt spridning på båda dusch huvuden
+ Enkel funktion
- Ingen
Andreas MVerifierad köpare
för 4 år sedanRiktigt fin takdusch
+ Snygg
- Handduschen skulle varit kantigare
GusonVerifierad köpare
för 6 år sedanDå väggfästet satt ovanför skarven så är ju inte duschen vridbar vilket inte var så bra. I övrigt bra produkt
+ Lätt att använda
- Ej vridbar
Viktoria DVerifierad köpare
för 7 år sedanSnygg och bra kvalite
Anders SVerifierad köpare
för 7 år sedanMycket lättmonterad o en snygg rejäl dusch
Egenskaper
| Varumärke | Hansgrohe |
| Färg | Krom |
| Diameter | 240 mm |
| Bredd | 304 mm |
| Höjd | 1385, 1427 mm |
| Djup | 355 mm |
| CC-mått | 150, 160 mm |
| Duschanslutning | G 1/2 |
| Takdusch | Ja |
| Utlopp | Uppåt |
| Blandare | Ja |
| Funktion | QuickClean, RainAir, Rain |
| Montering | För vägg |
| Längd Slang | 1,6 m |
| Serie | Crometta |
| Duschhuvud | 240 mm |
| Produkttyp | Takduschset |
| Garanti | 5 år |
| Handdusch | Ja |
| Längd | 470 mm |

