Parytterdörr NorDan Bor Diamant 373P
fr.56 160 kr
fr.38 750 krSpara 31 %Kampanj
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Diamant 373P
38 750 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Parytterdörr NorDan Diamant 373P är en dörr som ingår i serien Harmoni från NorDan.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj. Till alla pardörren finns också enkeldörr utan glas. Välj till invändig dekor, lika som utsida.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj. Till alla pardörren finns också enkeldörr utan glas. Välj till invändig dekor, lika som utsida.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Parytterdörr NorDan Diamant 373P är en dörr som ingår i serien Harmoni från NorDan.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj. Till alla pardörren finns också enkeldörr utan glas. Välj till invändig dekor, lika som utsida.
Vår klassiska serie Harmoni kännetecknas av vackra spegeldörrar omsorgsfullt formgivna efter traditionella förlagor. Här är det gediget hantverkskunnande som gäller, i varje dörr, i varje detalj. Till alla pardörren finns också enkeldörr utan glas. Välj till invändig dekor, lika som utsida.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Bredd Modulmått | 140, 150 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Färg | RAL 3011, Röd, RAL 5007, Blå, RAL 6005, Grön, RAL 7012, Grå, RAL 7016, Grå, RAL 7040, Grå, RAL 8019, Brun, RAL 9005, Svart, S-0500-N, Klarvit, S-0502-Y, Vit, S-7000-N, Grå |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Karmdjup | 105 mm |
| Dekor | Utsida: Dekor, Insida: Slät, Utside: Dekor, Innside: Slett |
| Stil | Klassisk |
| Glas | Nei, Nej |
| Låskista | ASSA 2002, Dorma 912 |
| Gångdörr | Höger, Høyre, Vänster |
| Serie | Bor, Harmoni |
| Storlek | 14x20, 14x21, 15x20, 15x21 |
| Typ | Pardörr, Tofløyet Ytterdør |
| Tjocklek | 69 mm |
| Bredd Dörrblad | 65,7+65,7, 70,7+70,7 cm |
| Handtag & Cylinder | Nej, Nej |
| NCS-Kulör | RAL 3011, RAL 5007, RAL 6005, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7040, RAL 8019, RAL 9005, S-0500-N, S-0502-Y, S-7000-N |
| U-Värde | 0,79 |
