Ytterdörr Kaski Oslo Thermo
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Oslo Thermo

Beskrivning
En välkonstruerad dörr ska vara säker och hållbar i nordiskt klimat. Dörren ska uppfylla de boendes önskemål och arkitektoniska krav. Kaski ytterdörrar erbjuder moderna tekniska lösningar i minsta detalj. Vid tillverkning av Kaski-dörrar används den senaste tekniken tillsammans med utvalda och väl testade material. Tillverkningsprocessen är miljövänlig. Den kraftiga dörrstommen i furu är ytterligare förstärkt med en LVL-balk (en fanérträbalk som används i bärande trä konstruktioner). Det gör att Kaski som en av få tillverkare lämnar 12 års garanti på formstabilitet även då dörren ytbehandlas i mörka kulörer.
Dörrens isolering utgörs av polystyren som ger värme på insidan. Ytskiktet består av en 4 mm väderbeständig HDF-board förstärkt med två aluminiumplåtar. HDF (High Density Fibre Board) är en miljövänlig och homogen torrtillverkad träfiberskiva. Glas i Kaski ytterdörrar är isolerglas i tre lager med klarglas som standard. Välj ditt glas i det breda urval Kaski erbjuder. Den extra kraftiga karmen är tillverkad i lamellimmad furu 53 x 115 mm med en handikappanpassad (25 mm) tröskel i aluminium och hårdträ. Dörren levereras monterad i karm. I alla Kaski ytterdörrar sitter en formgiven dubbeltätning med en tätningslist i karmen och en på dörrbladet. Detta ger en oöverträffad luft- och regntäthet. Kaski Designdörrar har ett spårfräst mönster på utsidan, är slät på insidan som standard men kan mot tillägg ges mönster även på insidan.
Information
- Dubbel tätning med tätningslist i både karm och på dörrblad
- Lackering med miljövänligt 2-komponentssystem
- Låskista ASSA 2002 med säkerhetsslutbleck ASSA 1489-11
- Extra kraftig karm på 115 mm karm - smygspår kan fås mot tillägg
- 4 st justerbara gångjärn Abloy 1162
- Handikappanpassad tröskel 25 mm i trä och aluminium
- Utanpåliggande tillbehör såsom cylinder och trycke ingår ej i leveransen
Garanti
Kaski lämnar 12 års form och 5 års fabriks garanti under förutsättning att instruktioner för transport, lagerhållning, montering och behandling följs.
OBS! Handtag och cylinder ingår ej. Dörren säljs i modulmått, se mer om modulmått i PDF "Mäta modulmått, glaslinjering och hängning".
Dokument
Recensioner
Rejäl ytterdörr med bra finish. Känns gedigen och välbyggd. Snygg med bra ljusinsläpp. Enkel och smidig leverans!
Rejäl dörr, tung och tjockare än vanliga dörrar. Fin kvalitet. Se till att vara flera vid lyft! Dock tvunget att beställa längre skruvar för låscylindrar och låsvredets montering. Tillverkaren hade också kunnat skicka med fler korrekt färgade plastpluggar då det kan behöva borras och fästas på andra ställen än de redan förborrade hålen.
Dörren är välbyggd förutom två detaljer. 1. Förborrade hål för karmhylse skruv var för små Både avseende djupet och diametern för karmhylsa. 2. Teknisk beskrivning av produkten borde bifogas med en så pass dyr produkt. T.ex borde en garanti hantering finnas som även kan överföras på ny ägare av fastigheten.
Är väldigt nöjd med dörren, känns som bra kvalitet och eftersom det är en thermodörr känns den väldigt gedigen när man stänger den. Har ett hus från slutet av 50-talet och jag tycker den passar bra till det. Negativa är väl att eftersom thermodörren är tjockare så blir det lite krångligare att installera yale doorman L3, men det fungerar.
Egenskaper
| Varumärke | Kaski |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Färg | S-0502-Y, Vit, S-1502-Y50R, Grå, S-2040-Y20R, Gul, S-4050-R, Röd, S-5020-G70Y, Grön, S-6000-N, Mörkgrå, S-6020-B, Blå |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Typ | Enkeldörr |
| Tjocklek | 86 mm |
| Glastyp | Klarglas |
| Serie | Design |
| Glas | Ja |
| Karmdjup | 115 mm |
| Låskista | Assa 2002 |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| NCS-Kulör | S-0502-Y, S-1502-Y50R, S-2040-Y20R, S-4050-R, S-5020-G70Y, S-6000-N, S-6020-B |
