Ytterdörr NorDan Bor Kvadraten 839G3
fr.26 120 kr
fr.18 023 krSpara 31 %Kampanj
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Kvadraten 839G3
18 023 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ytterdörr NorDan Kvadraten 839G3 är en dörr som ingår i serien Galleri från NorDan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Kvadraten 839G3 är en dörr som ingår i serien Galleri från NorDan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier i geometriska former och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att modellerna passar till många olika fasader och miljöer. Galleri är för dig som gillar rena linjer och släta ytor.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Recensioner
AnnaVerifierad köpare
för 5 månader sedanModern, snygg dörr
GBVerifierad köpare
för 1 år sedanDörren är fin och färgen stämmer bra överens Det som inte var bra är att de tre fönsterna i dörren var fel.Vi hade beställt cotswold glas men det var vanligt glas så de måste bytas.
+ Snygg design
- Fel glas isatta
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Färg | RAL 3011, Röd, RAL 5007, Blå, RAL 6005, Grön, RAL 7012, Grå, RAL 7016, Grå, RAL 7040, Grå, RAL 8019, Brun, RAL 9005, Svart, S-0500-N, Klarvit, S-0502-Y, Vit, S-7000-N, Grå |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Karmdjup | 105 mm |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Tjocklek | 69 mm |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| Låskista | Assa 2002 |
| Serie | Bor |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Ja |
| Stil | Modern |
| Glastyp | Klarglas |
| Handtag & Cylinder | Nej, Nej |
| NCS-Kulör | RAL 3011, RAL 5007, RAL 6005, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7040, RAL 8019, RAL 9005, S-0500-N, S-0502-Y, S-7000-N |
| U-Värde | 1,1 |
