Ytterdörr NorDan Bor Lejonet 801
fr.16 225 kr
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Lejonet 801
16 225 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ytterdörr NorDan Lejonet 801 är en dörr som ingår i serien Galleri från Nordan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Lejonet 801 är en dörr som ingår i serien Galleri från Nordan.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Galleri är en serie moderna och tidlösa dörrar. Här bryter glaspartier de geometriska formerna och skapar spänning i de fria ytorna. De rena linjerna gör att dörrarna passar till många olika miljöer och fasader.
Önskar du dörrar med specialkulör, dörrbroms, specialmått eller något annat du inte hittar på vår hemsida? Kontakta våra säljare på 020-25 00 25 så hjälper vi dig vidare!
Ytterdörrar från NorDan är en kombination av tekniskt avancerade lösningar med snygg och varierad design. NorDan har många unika detaljer de är ensamma om, till exempel har de dubbla rostbeständiga stålskivor inuti dörren.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Ytterdörrar från NorDan är en kombination av tekniskt avancerade lösningar med snygg och varierad design. NorDan har många unika detaljer de är ensamma om, till exempel har de dubbla rostbeständiga stålskivor inuti dörren.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Bredd Modulmått | 90, 100 cm |
| Höjd Modulmått | 200, 210 cm |
| Färg | RAL 3011, Röd, RAL 5007, Blå, RAL 6005, Grön, RAL 7012, Grå, RAL 7016, Grå, RAL 7040, Grå, RAL 8019, Brun, RAL 9005, Svart, S-0500-N, Klarvit, S-0502-Y, Vit, S-7000-N, Grå |
| Hängning | 1. Vänsterhängd dörr, 2. Högerhängd dörr |
| Karmdjup | 105 mm |
| Dekor | Utsida: Slät, Insida: Slät |
| Tjocklek | 69 mm |
| Storlek | 10x20, 10x21, 9x20, 9x21 |
| Låskista | Assa 2002 |
| Serie | Bor |
| Typ | Enkeldörr |
| Glas | Nej |
| Stil | Modern |
| Handtag & Cylinder | Nej, Nej |
| NCS-Kulör | RAL 3011, RAL 5007, RAL 6005, RAL 7012, RAL 7016, RAL 7040, RAL 8019, RAL 9005, S-0500-N, S-0502-Y, S-7000-N |
| U-Värde | 0,76 |
