Ytterdörr NorDan Bor Linje 302G2BxH: 90x200 Höger, Svart RAL 9005
34 962 kr
Vald variant
Bredd Modulmått:
90 cm
Höjd Modulmått:
200 cm
Hängning:
2. Högerhängd dörr
Färg:
RAL 9005, Svart
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Bor Linje 302G2
BxH: 90x200 Höger, Svart RAL 9005
34 962 kr
Tillverkningsvara - Levereras normalt inom 6-8 veckor.
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Ytterdörr NorDan Linje 302G2 är en dörr som ingår i serien Dynamik från NorDan.
Dynamik är en dörrserie med designelement som oregelbundet placerade linjer, vilket ger dörrarna ett livfullt uttryck då en imaginär rörelse uppstår. Dynamik pryder sin entré i de flesta hus från tegevillor till trähus. Finns också som tät dörr eller med ett glas samt parytterdörr.
Dynamik är en dörrserie med designelement som oregelbundet placerade linjer, vilket ger dörrarna ett livfullt uttryck då en imaginär rörelse uppstår. Dynamik pryder sin entré i de flesta hus från tegevillor till trähus. Finns också som tät dörr eller med ett glas samt parytterdörr.
Varumärke
NorDanBeskrivning
Ytterdörr NorDan Linje 302G2 är en dörr som ingår i serien Dynamik från NorDan.
Dynamik är en dörrserie med designelement som oregelbundet placerade linjer, vilket ger dörrarna ett livfullt uttryck då en imaginär rörelse uppstår. Dynamik pryder sin entré i de flesta hus från tegevillor till trähus. Finns också som tät dörr eller med ett glas samt parytterdörr.
Dynamik är en dörrserie med designelement som oregelbundet placerade linjer, vilket ger dörrarna ett livfullt uttryck då en imaginär rörelse uppstår. Dynamik pryder sin entré i de flesta hus från tegevillor till trähus. Finns också som tät dörr eller med ett glas samt parytterdörr.
Konstruktion
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
- Ramträ i väl dimensionerat massivt trä samt massivt trä runt alla glasöppningar.
- Dubbla, rostbeständiga stålskivor som säkrar fuktspärr, är inbrottsskyddande och ger formstabilitet.
- Yttermaterial av HDF.
- Tätningslist i silikon samt extra klimatpackning som förbättrar U-värdet, fungerar bullerdämpande och säkrar att dörren håller tätt.
- Krok/haklås där slutstycket och bakkantssäkringen jobbar tillsammans för att göra dörren extra inbrottssäker.
- Lamellimmad, fingerskarvad karm med måttet 56x105 mm.
- Tröskel som är 25 mm hög, aliminiumklädd och handikappanpassad.
Dokument
Egenskaper
| Varumärke | NorDan |
| Art.Nr. | 3020920722999_9005 |
| Bredd Modulmått | 90 cm |
| Höjd Modulmått | 200 cm |
| Färg | RAL 9005, Svart |
| Hängning | 2. Högerhängd dörr |
| Stil | Modern |
| Typ | Enkeldörr |
| Dekor | Utsida: Spårfräst, Insida: Slät |
| Tjocklek | 69 mm |
| Glastyp | Klarglas |
| Storlek | 9x20 |
| Serie | Bor |
| Glas | Ja |
| Karmdjup | 105 mm |
| Låskista | Assa 2002 |
| Handtag & Cylinder | Nej |
| U-Värde | 1,1 |
| NCS-Kulör | RAL 9005 |
