Elverk Pramac S8000 THEPI 3-fas Bensin
46 999 kr
Tillfälligt slut
Hemleverans
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Pramac S8000 THEPI är ett mycket driftsäkert och användarvänligt elverk med maximal prestanda. Elverket är monterat på en robust och hjulförsedd stålkonstruktion vilket ger en kompakt och smidig design.
Varumärke
PramacBeskrivning
Pramac S8000 THEPI är ett mycket driftsäkert och användarvänligt elverk med maximal prestanda. Elverket är monterat på en robust och hjulförsedd stålkonstruktion vilket ger en kompakt och smidig design.
Fördelar
- Hög prestanda
- Robust konstruktion
- Användarvänlig
- Hondamotor
- 1-fas 230 V / 3-fas 400 V
- Driftsäkert
Hondamotorn är elstartad och försedd med oljenivåvakt. Generator är utrustad med överbelastningsskydd och batteriladdningsuttag. Den stora bränsletanken medför extra lång drifttid. En maskin för industri, entreprenadarbeten, service, lantbruk, reservkraft till villa m.m.
Medföljande tillbehör
- Levereras med startbatteri samt hjulsats.
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 5.6 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 7 kVA
- Effekt (S), max: 8.3 kVA
- Faser: 3-fas
- Driftspänning: 400 V
- Typ av spänningsregulator: Kompound-transformator
- Effekt, kontinuerlig (1-fas/3-fas): 4,11 kVA/7,00 kVA
- Effekt, max (1-fas/ 3-fas): 5,48 kVA/8,30 kVA
- Batteriladdningsuttag: 12 V/10 A
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
- Typ av start: Elstart|Snörstart
- Drifttid: 9 h
- Ljudisolerad: Nej
Motor
- Motoreffekt: 8,3 kW/13 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 18 l
- Bränsleförbrukning: 1,98 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 832x513x571 mm
- Vikt: 96 kg
- Hög prestanda
- Robust konstruktion
- Användarvänlig
- Hondamotor
- 1-fas 230 V / 3-fas 400 V
- Driftsäkert
Hondamotorn är elstartad och försedd med oljenivåvakt. Generator är utrustad med överbelastningsskydd och batteriladdningsuttag. Den stora bränsletanken medför extra lång drifttid. En maskin för industri, entreprenadarbeten, service, lantbruk, reservkraft till villa m.m.
Medföljande tillbehör
- Levereras med startbatteri samt hjulsats.
Generator
- Effekt (P), kontinuerlig: 5.6 kW
- Effekt (S), kontinuerlig: 7 kVA
- Effekt (S), max: 8.3 kVA
- Faser: 3-fas
- Driftspänning: 400 V
- Typ av spänningsregulator: Kompound-transformator
- Effekt, kontinuerlig (1-fas/3-fas): 4,11 kVA/7,00 kVA
- Effekt, max (1-fas/ 3-fas): 5,48 kVA/8,30 kVA
- Batteriladdningsuttag: 12 V/10 A
- Kapslingsklass el/kontakter: IP23/IP44
- Typ av start: Elstart|Snörstart
- Drifttid: 9 h
- Ljudisolerad: Nej
Motor
- Motoreffekt: 8,3 kW/13 hk
- Antal cylindrar: 1 st
- Kylning: Luftkyld
- Oljenivåvakt: Ja
- Drivmedel: Bensin
- Tank: 18 l
- Bränsleförbrukning: 1,98 l/h
Dimensioner och vikt
- Mått (lxbxh): 832x513x571 mm
- Vikt: 96 kg
Egenskaper
| Varumärke | Pramac |
| Art.Nr. | 4000013996 |
| IP-Klassning | IP23 |
| Driftkälla | Bensin 4-takt |
| Produkttyp | Bensindrivna elverk |
| Eluttag | 1x400V/16A CEE, 1x230V/16A CEE, 1x230V/16A Schuko, 1x12V/10A DC |
| Motorstyrka | 13 HK |
| Elstart | Ja |
| Färg | Grön/Svart |
| Funktion | Överlastskydd, Parallellkopplingsbar, Oljevakt, Batteriladdningsuttag |
| Cylindervolym | 389 cc |
| Längd | 83,2 cm |
| Höjd | 57,1 cm |
| Spänning | 400 V |
| Vikt | 96 kg |
| Motor | Honda GX390 |
| Tankvolym | 18 l |
| Bredd | 51,3 cm |
| Antal faser | 3 |
| Decibelnivå | 73 dBa |
| Max bränsleförbrukning | 1,98 l/tim |
| EAN-nr | 8018539046491 |


