Omformare Victron Phoenix 24V VE.Direct SCHUKO24/500
1 871 kr
Vald variant
Modell:
24/500

Phoenix 24V VE.Direct SCHUKO
24/500
1 871 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Phoenix växelriktare omvandlar 24V till 230V och levererar en stabil, ren sinusvåg för optimal prestanda.
Varumärke
VictronBeskrivning
Phoenix växelriktare omvandlar 24V till 230V och levererar en stabil, ren sinusvåg för optimal prestanda.
Phoenix sinusomformare är utformade för att omvandla ström från 24-230V och levererar en ren sinuskurva för optimal drift av elektriska apparater. Denna omformare ger full nytta av batteriets ström och har hög effektivitet samt är säkrad mot kortslutning, överbelastning och variationer i batterispänningen. Genom att kopplas till PC, iPhone och Android smarttelefoner via VE.direct-utgången med Bluetooth dongle (säljs separat) kan den enkelt övervakas och styras. Valet av en ren sinusomformare är avgörande för utrustningar som ställer höga krav på strömkvalitet, och Phoenix uppfyller detta genom att leverera ren sinuskurva och driva all spänningskänslig utrustning inom effektgränserna. Den finns också tillgänglig i 12V utförande och olika storlekar. För att optimera användningen bör man välja en storlek som är något större än den typiska förbrukaren för att undvika ökad egenförbrukning och säkerställa god verkningsgrad. Modeller som 250, 375 och 500VA passar för mindre strömkrävande enheter som telefoner, datorer och LED TV, medan Phoenix 800 och 1200VA passar för en bredare användning, inklusive kylskåp, slagborrmaskiner, elsågar och hårtorkar. Alla Phoenix modeller kan fjärrstyras genom att ansluta en 2-ledarkabel i den förberedda utgången och levereras med en Schuko standardkontakt för jordat utförande.
Egenskaper
| Varumärke | Victron |
| Art.Nr. | 191931 |
| Djup | 27,5 cm |
| Höjd | 8,6 cm |
| Modell | 24/500 |
| Effekt/prestanda | 9 W |
| Vikt | 4 kg |
| Bredd | 17,2 cm |
| Effekt | 9 W |
| Spänning | 34 V |
| Färg | Blå |
| Typ | Omformare |
| IP-Klassning | IP21 |
| EAN-nr | 8719076056010 |
