Svetstråd Timco Gasfri MIG 0,8mm 5kg
749 kr
Förväntas åter i lager 2026-06-29
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Tack vare den gasfria kärntråden behöver svetsaren inte någon separat gasflaska eller tryckregulator.
Varumärke
TimcoBeskrivning
Tack vare den gasfria kärntråden behöver svetsaren inte någon separat gasflaska eller tryckregulator.
Den gasfria tillsatsmaterialet är lämpligt för så kallade svarta stål: tunna galvaniserade och olegerade stål. Tråden svetsas med en minuspol (-). Idealisk för små elektriska MIG/MAG-svetsmaskiner.
- Rekommenderad tjocklek på svetsgodset: 1,0 mm - 6 mm
- Trådens Ø: 0,8 mm
- Vikt: 5,0 kg
- Spiral Ø: 200/16 mm
- Töjhållfasthet: 420 N/mm²
- Ingen skyddsgas krävs
- Standarder EN ISO 14341:2011 SFA/AWS A5.20:E71T-GS
Egenskaper
| Varumärke | Timco |
| Art.Nr. | 103256374 |
| Produkttyp | Svetsning |
| Färg | Grå |
| Användningsområde | DIY |
| Höjd | 205 mm |
| Längd | 60 mm |
| Vikt | 5 kg |
| Bredd | 205 mm |
| EAN-nr | 6438014368146 |
