Laminatgolv BerryAlloc Original White Oiled Oak Shipdeck

Original White Oiled Oak Shipdeck

Beskrivning
- Det unika låssystemet i aluminium garanterar en stark och tät fog. Fördelarna med denna konstruktion är att tung belastning och hög trafik inte förstör eller delar fogarna.
- Ytorna på samtliga golv i denna kollektion är ett högtryckslaminat (HPL) som är extremt slitstark, flera gånger starkare än de flesta andra laminat.
- Golven har ett patenterat låssystem i aluminium som snabbt och perfekt sammanfogar golvskivorna och garanterar en perfekt fog mellan skivorna. Detta håller golvet på plats år efter år.
- Detta BerryAlloc-golv är i det närmaste underhållsfritt och får inte slipas eller poleras/oljas. Det kan rengöras med dammsugare, torr mopp eller fuktig trasa. Vi rekommenderar BerryAlloc Cleaner eller motsvarande syntetiskt rengöringsmedel.
- Kärnmaterialet i detta golv är BerryAllocs unika Aqua Resist HDF-board som ger en minimal fuktuppsugningsförmåga. Dessutom är kanterna speciellt tätade mot fuktgenomsläpp.
- Golvet har ett unikt ljudabsorberande underlag – BerryAlloc Silent System – som är förmonterat på golvets undersida. Detta minskar bullernivån med ungefär 50 % jämfört med golv utan detta underlag.
Alla golv i Commercial-serien kommer med inbyggd underlagsfoam, så du behöver inte köpa till extra foam.
Garanti
Livstidsgarantin gäller för användning i bostäder och täcker:
- Fogens styrka/perfekt läggning
- Slitagemotstånd
- Färgäkthet
- Fläckmotstånd
- Vattentåligt
OBS! Tänk på att lägga till ca 5% extra i spill när man beräknar åtgången av golv.
Dokument
Recensioner
Bra kvalitét. Prisvärt. Snyggt!
Bästa laminatgolvet! Supertåligt.
Lätt lagt och vackert golv, med rätta verktyg. Se videon på deras hemsida innan du börjar lägga golvet. Tips. Om du använder sticksåg på notsidan, tänk på att klippa ett spår i aluminiumprofilen först med plåtsax, så lossnar inte den och gör brädan oanvändbar.
Blev ett väldigt snyggt golv samtidigt som det var lätt att lägga.
Golvet är väldigt fint och trevligt att gå på. Vi får många positiva kommentarer från gäster och de blir förvånade när vi berättar att det är laminat. Nu har golvet bara legat i köket två månader, men det känns väldigt slitstarkt (vi har både hund och barn).
Helt fantastiskt golv. Tom golvläggaren var imponerad över hur lätt det var att lägga samt på kvalitén. Supernödja och rekommenderas varmt!
Sökte ett skeppsgolv och fann ett som tilltalade oss. Prisvärt
Mycket snyggt och starkt golv! Rätt verktyg krävs för att kapa skivorna till rätt längd. Är nöjd med resultatet.
Egenskaper
| Varumärke | BerryAlloc |
| Art.Nr. | 62001396 |
| Mönster | Skeppsgolv |
| Längd | 1207 mm |
| Bredd | 198 mm |
| Färg | Trä/natur |
| Serie | Original |
| Tjocklek | 10,8 mm |
| Antal | 1,92 m2/frp |
| Antal | 8 st/frp |
| Fog | High tech loc aluminium |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Imitation | Ek |
| Ljuddämpning | Ja |
| Typ | Laminatgolv |
| Nyans | Ljust |
| EAN-nr | 7052870167973 |

