Laminatgolv Pergo Modern Plank 4V - Modern Danish Oak
fr.449 kr/m²Pris/frp 576,45:-
fr.315 kr/m²Från 24 %Kampanj
Välj variant

Modern Plank 4V - Modern Danish Oak
0 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga laminatgolv med livstids garanti (i bostadsmiljö) gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Original Excellence serien är anpassat för högt slitage i offentliga miljöer och för mycket högt slitage i hemmiljö. Säljes endast i hela förpackningar
Varumärke
PergoBeskrivning
Slitstarka, vackra och miljömässigt förnuftiga laminatgolv med livstids garanti (i bostadsmiljö) gör Pergo till ett klokt köp ur alla synvinklar. Original Excellence serien är anpassat för högt slitage i offentliga miljöer och för mycket högt slitage i hemmiljö. Säljes endast i hela förpackningar
Pergogolv har tre ytskikt för att göra golven riktigt slitstarka. Ytskiktet TitanX™ Advanced med sina extra lager gör golven betydligt tåligare mot slag och fallande föremål än vanliga laminatgolv. Golven har dessutom ett extra skikt av aluminiumoxidpartiklar som gör golvet mer reptåligt än de flesta andra jämförbara laminatgolv. Ytterligare egenskaper är den antistatiska tekniken, bakteriedödande egenskaper för förbättrad hygien utan användning av kemikalier. Med PerfectFold 3.0, Pergos nya och smarta fogteknik, blir det ännu enklare och snabbare att lägga ett golv. Alla golv från Pergo är miljömärkta med Svanen.
Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Tänk på att färgåtergivning av bilder kan variera mellan olika datorer beroende på skärmens inställning.
Dokument
Recensioner
Janne AVerifierad köpare
för 11 månader sedanEtt flertal skivor i olika paket var skadade i kanterna. Både laminat och i fogar. Ibland väldigt svårt att sammanfoga.
Mirjam RVerifierad köpare
för 1 år sedanNöjd med utseendet, fin färg och lungt inte mycket mönster på.
+ Lätt att lägga
- Många av skårorna som var sönder. Vi fick såga bort kanter för att kunna använda brädan.
OliviaVerifierad köpare
för 2 år sedanMycket fint, något svårt att lägga så inte kortsidorna fläks.
Anders NVerifierad köpare
för 6 år sedanResultatet motsvarar högt ställda förväntningar men jag har två synpunkter. Dels kan vissa skivors kortsidor vara svåra att passa ihop och dels är kvalitetskontrollen inte hundraprocentig i så motto att skivor med brister i trycket kan följa med i förpackningarna.
Nicklas WVerifierad köpare
för 7 år sedanFint golv men lite kämpigt att lägga då fogarna på kortsidorna lätt överlappar eller inte klickar..
Egenskaper
| Varumärke | Pergo |
| Mönster | 1-Stav |
| Utförande | Modern Danish Oak, Modern Dansk Ek (03372) |
| Längd | 1380 mm |
| Bredd | 190 mm |
| Färg | Tre/Natur, Trä/natur |
| Serie | Original Excellence, Visby |
| Tjocklek | 8 mm |
| Kollektion | Sensation |
| Antal (m2/frp) | 1,835 m²/frp |
| Antal (st/frp) | 7 st/frp |
| Fog | PerfectFold 3.0 |
| Tål Golvvärme | Ja |
| Antibakteriell | Ja |
| Antistatisk | Ja |
| Imitation | Eik, Ek |
| Produkttyp | Laminatgolv, Laminatgulv |
| Nyans | Ljust, Lys |
| Material | HDF |
| Garanti | Livstid |
| Kant | Fasad, Faset |
| Yta | Silkematt, Silkesmatt |
| Tillverkarens Art.Nr. | L0231-03372, L0331-03372 |



