Trall Kärnsund Wood Link Royal Linoljetrall 28x120 mm BrunLängd: 3300 mm
Pris/frp 181,50:-
55 kr/lpmVald variant
Längd:
3300 mm
Tillfälligt slut
Hemleverans Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Varumärke
Kärnsund Wood LinkBeskrivning
Linoljetrall är framtagen genom en tvåstegs behandling. Först tryckimpregneras trallen för att få ett utökat rötskydd. Därefter värme behandlas trallen i färgpigmenterad linolja under vakuum. Vattnet trycks då ut och oljan tränger några mm. Vilket gör att linoljetrallen blir starkare och mer vattenavvisande, med ökad formstabilitet och färre sprickbildningar över tid.
Egenskaper
| Varumärke | Kärnsund Wood Link |
| Art.Nr. | H1396 |
| Ytbehandling | NTR AB och kokt linolja |
| Längd | 3300 mm |
| Bredd | 120 mm |
| Färg | Brun |
| Tjocklek | 28 mm |
| Typ | Furutrall |
| Åtgång | 8 lpm/m2 |
| Material | Furu |
| Kvalitet | G4-2 |
| Yta | Slät |
| EAN-nr | 7332920322898 |
