PUM-utloppsvinkel Purus Horisontell G32/G40xØ40
Rek. pris 113 kr
102 kr
Se priset!

Horisontell G32/G40xØ40
102 kr
Förväntas åter i lager 2026-05-15
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

PUM-utloppsvinkel horisontell i plast med G32/G40 anslutning avsedd för Ø40 mm utloppsrör. Luktspärren (membranet) är integrerad i utloppsvinkeln och sitter i röret för enkel rengöring. PUM/luktspärren ersätter vanligt pungvattenlås och sparar därmed plats under applikationen. PUM utloppsvinkel monteras tillsammans med vanliga bottenventiler, har bra flödeskapacitet och sekundärluftning.
Varumärke
PurusBeskrivning
PUM-utloppsvinkel horisontell i plast med G32/G40 anslutning avsedd för Ø40 mm utloppsrör. Luktspärren (membranet) är integrerad i utloppsvinkeln och sitter i röret för enkel rengöring. PUM/luktspärren ersätter vanligt pungvattenlås och sparar därmed plats under applikationen. PUM utloppsvinkel monteras tillsammans med vanliga bottenventiler, har bra flödeskapacitet och sekundärluftning.
PUM står för Purus Universal Membran, ett produktsortiment som är problemlösare i vardagen. Genom sitt lilla motstånd ger PUM god kapacitet i alla dess användningsområden, där man i stället för ett vattenlås använder ett utrymmessnålt membran (i silikon) som alltid är stängt, men öppnas av vattenflödet.
Recensioner
NissmoVerifierad köpare
för 2 månader sedanLätt att montera, löste mitt problem med dålig lutning i utloppet. PS! Beroende på hur utloppet o rör kan man behöva en skarvrör för 40mm.
+ Lätt att montera.
- Kan behöva skarv om man behöver köra 40-40mm rör.
NaHaVerifierad köpare
för 5 månader sedanEnkel att byta ut
Joakim LVerifierad köpare
för 1 år sedanPassa perfekt och fungerar bra
Petter MVerifierad köpare
för 1 år sedanFungerar fint och är lätta att byta. Oklart hur länge membranet håller. Mina två var helt försvunna på de gamla av samma modell jag ersatte.
Ivan OVerifierad köpare
för 2 år sedanTar man det lugnt och gör det nogsamt så är det lätt som en plätt! Perfekt och snabbt. Amatör
+ Bort med den gamla in med den nya. No problem
PeterVerifierad köpare
för 2 år sedanDet luktade avlopp i badrummet nere. Svårt att lokalisera källan men tillslut visade det sig att det behövdes en ny PUM. Installerades på 5 minuter, efter det är lukten borta. 🙏🎄
+ Fungerar
Bertil NVerifierad köpare
för 2 år sedanPassade direkt på befintligt system
JohanVerifierad köpare
för 2 år sedanGör sin grej
Raoul HVerifierad köpare
för 2 år sedanFunkar perfekt, enkel Montering
Egenskaper
| Varumärke | Purus |
| Art.Nr. | 8075409 |
| Färg | Vit |
| Anslutning | G32/G40xØ40 mm |
| Djup | 109 mm |
| Fungerar till | För tvättställ/badkar |
| Höjd | 55 mm |
| Material | PP/Silikon |
| Serie | Purus Universal Membran |
| Standard | SS-EN274 |
| Produkttyp | Utloppsvinkel |
| Vikt | 0,045 kg |
| Bredd | 40 mm |
| RSK-nr | 8075409 |
| EAN-nr | 7391543524867 |

