Styrventil Danfoss AB-QMG20
Rek. pris 2 138 kr
1 582 kr
Se priset!
Tillfälligt slut
Utlämningsställe Fraktkostnad beräknas i varukorgen.

Automatisk flödesbegränsare med utvändig eller invändig gänga, med eller utan mätnipplar. AB-QM är en tryckavlastad reglerventil som kan bestyckas med ett ställdon och fungera som en reglerventil med inbyggd flödesbegränsning. Ventilen är extremt kompakt och är perfekt för moderna värme- och kylsystem. Inställning av önskat flöde är mycket lätt och utföres utan verktyg.
Varumärke
DanfossBeskrivning
Automatisk flödesbegränsare med utvändig eller invändig gänga, med eller utan mätnipplar. AB-QM är en tryckavlastad reglerventil som kan bestyckas med ett ställdon och fungera som en reglerventil med inbyggd flödesbegränsning. Ventilen är extremt kompakt och är perfekt för moderna värme- och kylsystem. Inställning av önskat flöde är mycket lätt och utföres utan verktyg.
Genom en inbyggd regulator bibehåller ventilen ett konstant differenstryck över käglan, och är därmed oberoende av tryckförändringar ute i systemet.
Egenskaper
| Varumärke | Danfoss |
| Art.Nr. | 5401093 |
| Dimension | G20 mm |
| Färg | Mässing |
| Utförande | Med mätnipplar |
| Material | Avzinkningsfri mässing |
| Tryck | 25 Bar |
| Serie | AB-QM |
| Typ | Styrventil |
| Djup | 131 mm |
| Flöde | 650 l/h |
| Höjd | 77 mm |
| Vikt | 0,57 kg |
| Bredd | 96 mm |
| RSK-nr | 5401093 |
| EAN-nr | 5714279038194 |
