Fotogenlampa Karlskrona Lampfabrik Lyckeby Svart
Rek. pris 2 410 kr
2 070 kr
Se priset!

Lyckeby Svart
2 070 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 4-7 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Fotogenlampa i svartlackerat järn/aluminium. Tillverkad i smidesstål med en skärm i trycksvarvad aluminium. En av Karlskrona Lampfabriks äldsta modeller, lampan har funnits i sortimentet alltsedan starten 1884, och har genom åren varit i ständig produktion. Modellen har tagits upp av många andra belysningstillverkare, men originalet kommer från Karlskrona Lampfabrik. Trots att modellen har funnits i 130 år hittar den ständigt nya köpare.
Varumärke
Karlskrona LampfabrikBeskrivning
Fotogenlampa i svartlackerat järn/aluminium. Tillverkad i smidesstål med en skärm i trycksvarvad aluminium. En av Karlskrona Lampfabriks äldsta modeller, lampan har funnits i sortimentet alltsedan starten 1884, och har genom åren varit i ständig produktion. Modellen har tagits upp av många andra belysningstillverkare, men originalet kommer från Karlskrona Lampfabrik. Trots att modellen har funnits i 130 år hittar den ständigt nya köpare.
Recensioner
Lena SVerifierad köpare
för 5 år sedanSnygg lampa, dock vill den inte lysa ordentligt, trots koll av veke o olja.
+ Lampan är väldigt snygg
Egenskaper
| Varumärke | Karlskrona Lampfabrik |
| Art.Nr. | 621644-01 |
| Färg | Svart |
| Bredd | 310 mm |
| Montering | Ja - enklare |
| Nyans | Metallisk |
| Utförande | Pendel |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Material | Metall |
| Serie | Lyckeby |
| Yta | Lackad |
| Typ | Fotogenlampa |
| Höjd | 60 cm |
| Höjd | 1100 mm |
| EAN-nr | 7332535061250 |
