20m, 400 ljuskällor, RGBWW

20m, 400 ljuskällor, RGBWW

Beskrivning
Flaggstångsslingan är utrustad med 400 RGBWW LED lampor. Den medföljande transformatorn är IP44-klassad, men vi rekommenderar att den placeras på en plats fri från snö och väta.
Rekommenderas för flaggstänger upp till max 14 m, men kan användas till alla längder genom att du själv bestämmer hur tätt du snurrar den runt din flaggstång.
Dokument
Recensioner
Produkten erbjuder en mängd olika variationer vad gäller färger, färgkombinationer, blinkprogram, etc. När slingan väl är monterad är den väldigt snygg. MEN - problemet är att få dit den på en normallång flaggstång. Det går inte utan att fälla flaggstången och vira runt slingan i lämpligt antal varv (15-30 varv). Därav min poäng på 3.
+ Den räcker gott och väl till vår 12-meters stång. + Det finns en timer på 4, 6 eller 8 timmar, alternativt att den är igång dygnet runt. +/- Den kändes lite ”billig” då upphängningen var en karbinhake fäst i slingan med ett buntband. Kontrollen är en IR, vilket gör att den endast kan användas i anslutning till elkontakten där mottagaren sitter. Däremot gör både karbinhaken och kontrollen sitt jobb. +/- Den är väldigt ljusstark, den syns på ca 2 km avstånd hemifrån oss då vårt hus ligger på en höjd. Det är ingen som har klagat, men om man bor mitt inne i centrum får man tänka på att den kan störa andra människor.
Kabeln från ljusslingan borde legat i ett extra medföljande skyddshölje då den e Såå tunn. Jag köpte en slang på 10 m som var slitsad o lag i kabeln från slingan till uttaget, sen borde transformatorn kunna vara skyddad så man kan ha den lite ” oskyddat”. Annars super nöjd God Jul MVH Tony
Egenskaper
| Varumärke | Formenta |
| Art.Nr. | 149094 |
| Färg | Vit/Multicolor |
| Effekt/prestanda | 12 W |
| IP-Klassning | IP44 |
| Kabelfärg | Vit |
| Ljuskälla | LED |
| Ingår Ljuskälla | Ja |
| Serie | Glimma |
| Produkttyp | Flaggstångsslinga |
| Höjd | 20 m |
| Antal Ljuskällor | 400 st |
| Vikt | 1 kg |
| EAN-nr | 7350006332616 |
