Stolplykta Malmbergs Italy 3Svart

Beskrivning
Recensioner
Överlag en mycket bra armatur. Det som drar ner till fyra stjärnor är för vår del att den i vår miljö upplevs något låg och att elinkopplingen är lite svår att hantera då det är tre kablar i vardera kopplingsplint som ska sammanfogas, vilket är lite trångt.
Snabb leverans, lätt att montera. Väldigt fin lykta som ger ett gediget intryck. Mycket nöjd.
Precis så fin som vi trodde!
Enkel att sätta ihop med viss reservation för sammankopplingen av sladdarna från de tre armarna som kan vara lite "pilligt" att få ihop. Med lite tålamod är det dock inga problem alls. Känns inte riktigt så stabil och robust som jag hoppats. Inte alls lika stabil som den lyktstolpe med samma utseende som den ersatte (den tidigare förlorade stort i envig med ett fallande träd.......). Hoppas dock att det ska funka om det inte blåser storm.
Lampan var lätt att montera och lyser upp så fint I vårt mörka hörn i trädgården. Vi är jättenöjda!
Stolplyktan är riktigt fin i kvalitén och passar fint som belysning i trädgård eller garageuppfart eller för liknande ändamål. Stolplyktan levereras i byggsats och ett visst tekniskt handlag krävs för montering.
Egenskaper
| Varumärke | Malmbergs |
| Art.Nr. | 7760039 |
| Färg | Svart |
| Sockel | E27 |
| Effekt | 33 W |
| IP-Klassning | IP44 |
| Ingår Ljuskälla | Nej |
| Serie | Italy |
| Typ | Stolplykta |
| Spänning | 230 V |
| Dimbar | Nej |
| Höjd | 2200 mm |
| Bredd | 830 mm |
| EAN-nr | 7392529131970 |
