Poster Gallerix Golden Roses By Olga BoznańskaStorlek: 50x70 cm
295 kr
205 krSpara 31 %Kampanj
Vald variant
Storlek (cm):
50x70
Utförande:

Golden Roses By Olga Boznańska
Storlek: 50x70 cm
205 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Poster med målningen "Golden Roses" av den polske konstnären Olga Boznańska från år 1896. Olga Boznańska (1865-1940) var en polsk konstnär som arbetade i olika genrer som porträtt, landskap, interiörer och stillbilder. Hon föddes i Warszawa 1865 och tog sin konstutbildning vid Konstakademin i Warszawa. Hon fortsatte att studera vid konstakademin i Krakow och München. Boznańska blev snabbt känd för sina livfulla och subtila porträtt. I hennes porträtt förmedlar hon sina ämnens styrka och individualitet. Hon var också känd för att använda färger som lila och ljusblå för att skapa en mild och nästan drömlik stämning. Boznańska exponerade sina verk på olika utställningar i Polen och andra europeiska länder. Hon blev uppmärksammad för sina bidrag till den polska konstnärliga scenen och är nu en av de mest inflytelserika konstnärerna i Polen.
Varumärke
GallerixBeskrivning
Poster med målningen "Golden Roses" av den polske konstnären Olga Boznańska från år 1896. Olga Boznańska (1865-1940) var en polsk konstnär som arbetade i olika genrer som porträtt, landskap, interiörer och stillbilder. Hon föddes i Warszawa 1865 och tog sin konstutbildning vid Konstakademin i Warszawa. Hon fortsatte att studera vid konstakademin i Krakow och München. Boznańska blev snabbt känd för sina livfulla och subtila porträtt. I hennes porträtt förmedlar hon sina ämnens styrka och individualitet. Hon var också känd för att använda färger som lila och ljusblå för att skapa en mild och nästan drömlik stämning. Boznańska exponerade sina verk på olika utställningar i Polen och andra europeiska länder. Hon blev uppmärksammad för sina bidrag till den polska konstnärliga scenen och är nu en av de mest inflytelserika konstnärerna i Polen.
Egenskaper
| Varumärke | Gallerix |
| Art.Nr. | 5115-50x70 |
| Storlek | 50x70 cm |
| Format | Stående |
| Utförande | Posterdesign, Utfallande |
| Motiv | Golden Roses By Olga Boznańska |
| Produkttyp | Poster |
| Material | 200g MultiDesign posterpapper |
| Serie | Historisk konst |
| Djup | 2 mm |
| Färg | Flerfärgad |


