Poster Gallerix William Morris Larkspur 1874Storlek: 30x40 cm
179 kr
139 krSpara 22 %Kampanjtom 31/5
Vald variant
Storlek:
30x40 cm

William Morris Larkspur 1874
Storlek: 30x40 cm
139 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Poster med en illustration av mönstret "Larkspur" skapat av den brittiske konstnären William Morris år 1874. William Morris var en viktig föregångare till modern design. Han föddes 1834 i London och var en engelsk arkitekt, designer, konstnär, författare och socialvisionär. Han förespråkade ett konstnärligt och ekologiskt liv i harmoni med naturen. Hans arbeten var inspirerade av de medeltida och renässansstilarna och han tog fram en egen stil som kallas för "Arts and Crafts Movement", med vackra mönster och färger som en hyllning till naturen. Han skapade tyger, tapeter, möbler och andra konsthantverk. Hans filosofi inspirerade modern design och han är fortfarande känd som en av de ledande konstnärerna i modern design.
Varumärke
GallerixBeskrivning
Poster med en illustration av mönstret "Larkspur" skapat av den brittiske konstnären William Morris år 1874. William Morris var en viktig föregångare till modern design. Han föddes 1834 i London och var en engelsk arkitekt, designer, konstnär, författare och socialvisionär. Han förespråkade ett konstnärligt och ekologiskt liv i harmoni med naturen. Hans arbeten var inspirerade av de medeltida och renässansstilarna och han tog fram en egen stil som kallas för "Arts and Crafts Movement", med vackra mönster och färger som en hyllning till naturen. Han skapade tyger, tapeter, möbler och andra konsthantverk. Hans filosofi inspirerade modern design och han är fortfarande känd som en av de ledande konstnärerna i modern design.
Egenskaper
| Varumärke | Gallerix |
| Art.Nr. | 5279-30x40 |
| Motiv | William Morris Larkspur 1874 |
| Utförande | Utfallande |
| Format | Stående |
| Färg | Flerfärgad |
| Typ | Poster |
| Material | 200g MultiDesign posterpapper |
| Serie | William Morris |
| Djup | 2 mm |
| Storlek | 30x40 cm |

