Luggmatta Svanefors Sita Ull
Rek. pris 699 kr
fr.595 kr
Se priset!
Välj variant

Sita Ull
595 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Sita är en ullmatta där luggen skapar ett fint mönster, ytterkanten har tjocka fransar som ramar in mattan. Skaka mattan regelbundet för att få bort damm eller smuts och vädra den då och då. Rengör eventuella fläckar med fuktig trasa eller lämna för fackmannamässig mattvätt. Ull har en naturlig smuts- och vattenavvisande förmåga och lämpar sig därför mycket bra som material i en matta. Mattan kan fälla ull till en början, något som avtar med tiden och allt eftersom mattan används. 90% Ull, 10% Bomull.
Varumärke
SvaneforsBeskrivning
Sita är en ullmatta där luggen skapar ett fint mönster, ytterkanten har tjocka fransar som ramar in mattan. Skaka mattan regelbundet för att få bort damm eller smuts och vädra den då och då. Rengör eventuella fläckar med fuktig trasa eller lämna för fackmannamässig mattvätt. Ull har en naturlig smuts- och vattenavvisande förmåga och lämpar sig därför mycket bra som material i en matta. Mattan kan fälla ull till en början, något som avtar med tiden och allt eftersom mattan används. 90% Ull, 10% Bomull.
Egenskaper
| Varumärke | Svanefors |
| Färg | Offwhite |
| Bredd | 60, 170, 200 cm |
| Längd | 90, 240, 300 cm |
| Material | Ull/Bomull |
| Produkttyp | Ullmatta |
| Serie | Sita |
| Form | Rektangulär |
| Mått | 170x240, 200x300, 60x110 cm |
| Vikt | 5,5, 0,73, 8,1 kg |
