Köksblandare Gustavsberg Atlantic
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Atlantic

Beskrivning
- Svängbar utloppspip 110° (spärr för 0° och 60° ingår)
- Spak med tydlig markering för varm- och kallvatten
- Soft move, keramiskt paket med mjuk och precis manövrering
Egenskaper
- Design som underlättar rengöring av större kastruller och grytor
- Spak med tydlig färgmarkering för varm- och kallvatten
- Svängbar utloppspip 110° (spärr för 0° och 60° ingår)
- Soft move, keramiskt paket med mjuk och precis manövrering
- Keramisk tätning för droppsäkring och lång livslängd
- Smart inside, hållbar konstruktion för framtidens krav
- Justerbar maxtemperatur för ökat skållningsskydd
- Alla komponenter i livsmedelsgodkända material
- Typgodkänd flexibel vattenanslutning för enklare montage
- Återströmningsskydd enligt SS-EN 1717 [AA]
Installation
Före installationen så måste ledningarna vara renspolade fram till blandaren.
Rengöring
För att rengöra produkten så torka den med en mjuk ren trasa efter användning. Tvålvatten eller ett flytande rengöringsmedel kan användas, men inga skrubbmedel får användas. Smuts och avlagringar av kalk kan tas bort med ättika eller en svag lösning av syra, du kan lämna den att verka för en kort stund och skölj sedan rikligt med vatten.
Recensioner
Snygg och funkar bra. Bygger mycket bakåt mot vägg så något att ta hänsyn till om man har trångt. Rekommenderar att göra hålet i bänkskivan lite längre från vägg och närmare diskho för att fixa kaklingen bakom utan svårighet.
Mycket nöjd! Fin och rejäl. Mjuk avstängning och lagom stråle. Ett stort plus eftersom den är enklare att hantera för barn än de nya varianterna med handtaget på sidan. Rekommenderas!
Som förväntat och enligt beskrivningen på siten. Snabb och bra leverans.
Allt bra än så länge
Har inget att anmärka på. Känns rejäl.
Jättefin blandare, lite dåligt tryck jämfört med den gamla.
Det fattades en packning till blandaren som ni mycket snabbt ordnade. Tack för det! Hälsningar Sören Kahlberg
Jag valde mellan Mattsson, Mora och Gustavsberg. Jag tog den som passade mig bäst. Den är monterad och jag är nöjd med den.
Egenskaper
| Varumärke | Gustavsberg |
| Art.Nr. | GB41205058G |
| Diskmaskinsavstängning | Ja, Nej |
| Anslutning Vatten | Ø10 mm |
| Funktion | Soft Move |
| Grepp | Ettgreppsblandare |
| Garanti | 2 år |
| Serie | Atlantic |
| Typ | Köksblandare |
| Svängbar Pip | Ja |
| Piputsprång | 212 mm |
| Höjd | 330 mm |
| Färg | Krom, Svart Matt |
