Köksblandare Scandtap Steel Mood Rostfritt Stål
Rek. pris 4 975 kr
fr.3 522 kr
Se priset!
Välj variant
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Steel Mood Rostfritt Stål
3 522 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Köksblandare Scandtap Steel Mood är en stilren köksblandare i rostfritt stål. Den har enkla, minimalistiska former i ett slimmat utförande. Neoperl anslutningsslang med 10 mm slät ända.
Varumärke
ScandtapBeskrivning
Köksblandare Scandtap Steel Mood är en stilren köksblandare i rostfritt stål. Den har enkla, minimalistiska former i ett slimmat utförande. Neoperl anslutningsslang med 10 mm slät ända.
Installation
Rekommenderad håltagning i bänkskiva: 80 mm från vägg/stänkskydd till centrum av hålet. För närmare avstånd från vägg finns korta handtag som Blandarhandtag Scandtap Short Bar.
Rengöring
- Rekommenderas att behandla med Stainless Steel Polish efter installation så fingeravtryck, kalk, fett och andra orenheter inte får fäste. Bör göras var tredje månad.
- Undvik att rengöra med material eller rengöringsmedel som har slipande effekt.
- I kalkrika områden rekommenderas att regelbundet avlägsna kalk från strålsamlaren med fingret. För ordentlig kalkrengöring: Ta loss strålsamlaren och lägg i varmt vatten tillsammans med en fjärdedels mängd hushållsättika (max 12%) i 10 minuter- 2 timmar (beroende på kalkmängd). Skölj sedan av den i rent vatten och sätt tillbaka den i blandaren. Se sprängskiss för strålsamlarens placering.
Rekommenderad håltagning i bänkskiva: 80 mm från vägg/stänkskydd till centrum av hålet. För närmare avstånd från vägg finns korta handtag som Blandarhandtag Scandtap Short Bar.
Rengöring
- Rekommenderas att behandla med Stainless Steel Polish efter installation så fingeravtryck, kalk, fett och andra orenheter inte får fäste. Bör göras var tredje månad.
- Undvik att rengöra med material eller rengöringsmedel som har slipande effekt.
- I kalkrika områden rekommenderas att regelbundet avlägsna kalk från strålsamlaren med fingret. För ordentlig kalkrengöring: Ta loss strålsamlaren och lägg i varmt vatten tillsammans med en fjärdedels mängd hushållsättika (max 12%) i 10 minuter- 2 timmar (beroende på kalkmängd). Skölj sedan av den i rent vatten och sätt tillbaka den i blandaren. Se sprängskiss för strålsamlarens placering.
Recensioner
Susanne Ritzen Verifierad köpare
för 1 år sedanKranen har dålig spridning av vattnet och det stänker bakom kranen, hade önskat det finns en förlängare till kranen. Hittar ingen sådan av samma märke.
+ Snygg och smidig
- Dålig spridning av vattnet
Anders LVerifierad köpare
för 2 år sedanSökte ett alternativ med stålutförande.
+ Lätt att montera, fungerar utmärkt.
+ Bra kvalitet till hyfsat pris
Egenskaper
| Varumärke | Scandtap |
| Art.Nr. | 30130P |
| Diskmaskinsavstängning | Ja, Nej |
| Grepp | Ettgreppsblandare |
| Material | Rostfritt stål |
| Serie | Mood |
| Typ | Köksblandare |
| Svängbar Pip | Ja |
| Piputsprång | 220 mm |
| Höjd | 344 mm |
| Färg | Amber, Classic, Coal, Original, Rust, Sand, Scrap, Shadow |
| Anslutning Vatten | G 3/8, Ø10 mm |
| Håltagningsmått | 35 mm |
| Yta | Blank, Borstad, Matt |
| Tillverkarens Art.Nr. | 30135 |
| Bredd | 50 mm |


