Köksfläkt Franke 1201A-10 Classic Vit

1201A-10 Classic Vit

Beskrivning
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 179 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 344 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 64 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 51 dB(A)
Recensioner
Min gamla fläkt, en Futurum är en tidigare modell och Franke passade perfekt vilket gjorde bytet smidigt!
Fläkten har rätt storlek, är lätt att avända, har behaglig och samtidigt effektiv ljudnivå på alla tre inställningar Jag är mkt nöjd med fläkten.
Lätt att montera passar perfekt efter den gamla fläkten. Tyvärr så låter fläkten enormt mycket.
Bra att det finns nya fläktar, som passar på gamla platsen. Denna var bara en halv mm bredare än den gamla. Bättre ljus än den gamla. Rengöring ser ut att kunna ske smidigt.
Bra fläkt. Tyst fast effektiv. Riktigt bra led lampa! Stort plus.
Allt fungerade bra.
Produkten är helt klockren!
Fläkten låter lite för mycket
Mycket bra fläkt. Min andra fläkt av det här märket och den gör mig inte besviken
Billig och kompatibel med Cylinda
Fick vad man beställa
Den fungerar alldeles utmärkt mycket bra köp
Enkel o bra fläkt lätt monterad
Fläkten har ersatt en gammal trotjänare och passade relativt bra med befintliga mått. Anslutningen för evakueringskanalen var dock placerad så att ett ingrepp i snickerierna fick göras i mitt fall. Fläkten är enkel att sköta, har bra belysning och enkelt filter. Kan tycka att den låter lite mycket när fläkten är igång.
Vi Bra funktion till bra pris. Bra att bredden var exakt likadan som den betydligt äldre fläkten av samma märke som byttes ut, vilket underlättade snygg montering. Kallras-skyddet/spjället skramlar något vid användning men antar att det är ofrånkomligt. Bra belysning.
Lätt monterad går att kombinera med kåpa från äldre fläkt
Hej. Jag jobbar ju som sotare o jag träffar på i mitt arbete en massa köksfläktar. De flästa är inte ens kostruerade för att kunna göra rent. Detta blir då en brandrisk där man inte man kan montera ned så att tex fläkt hjulet inte går att komma åt. Detta är något som försäljarna bör ta på ett större allvar. Denna produkt har jag vallt just för att den är lätt att plocka i sär. Konsrtuktionen blir då lätt att göra ren.
Funkar bra och var lätt att montera.
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 300.0616.739F |
| Färg | Vit |
| Bredd | 498, 598, 698 mm |
| Höjd | 80 mm |
| Djup | 490 mm |
| Energiförbrukning | 39 kWh/år |
| Modell | Lägenhet |
| Bullernivå | 51 dB(A) |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 51 dB-A |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | A |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | C |
| Serie | Spirit |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Kapacitet | 344 m3/h |
| Spänning | 230 V |
| Typ | Standard Frånluft |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | D |
| Ljudnivå | 51 dBa |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 42 dB-A |
