Köksfläkt Franke 600

600

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Då vi hade en Franke tidigare och som fungerat utmärkt var det inte svårt att fortsätta med Franke
Förnyat köksfläkten efter 17 år med samma fabrikat och modell men med bättre LED- belysning.
Fungerar som det var tänkt.
Mycket nöjd med samma i fritidshuset.
Vi har haft samma fläkt i ca 11 år ,och vi har tyckt om fläkten hela tiden . Den suger bra och lätt att göra ren. det enda som hände var att kontrollknapparna gick sönder (av fett troligen) Det hade räckt att byta knappanelen men vi köpte en ny istället. Jättebra fläkt.
Fungerar bra, lätt att installera.
Tyst och enkel att installera. Bra drag i max-läge.
Funktionen är väldigt bra. Synd bara att jag var tvungen att reparera fläkten före montering. Plåtarna på insidan var böjda och felaktigt hopmonterade.
Vi har haft en likadan Futurum tidigare. Den var lätt att montera i befintliga fästen. Den är också lätt att rengöra när det behövs. Leveransen gick också snabbt.
Överträffar min förväntan. Enkel att monter och super effektiv. Dessutom snygg.
Solid produkt passade perfekt i skåpet
Uppfyller mina krav på effektivitet och utseende samt att den passade in i mitt kök.
Bra drag och tejält filter. Lättinstallerad. Lätt att glra ren. Priset känns OK, lite i överkant men med tanke på 80cm är det OK. Finns i fler bredder. Rekommenderas
den är snygg å tyst å suger bra haha
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 110.0350.544F |
| Färg | Rostfri, Vit |
| Bredd | 598, 698 mm |
| Höjd | 265 mm |
| Djup | 478 mm |
| Energiförbrukning | 79,4 kWh/år |
| Modell | Underbyggd |
| Bullernivå | 68 dB(A) |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | C |
| Serie | 600-serien |
| Belysning | 2 x 2 W LED |
| Kapacitet | 620 m3/h |
| Antal Hastigheter | 3 |
| Typ | Standard Frånluft |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | D |
| Ljudnivå | 68 dBa |
