Köksfläkt Franke Alliance 240-10 LägenhetBxHxD: 59,8x8x48 Rostfri

Beskrivning
Dokument
Recensioner
Fungerar som förväntat. Obs, skall bara användas i hus med variabel centralfläkt. Lite synd att det inte inte finns ett läge med fullt självdrag utan motorfläkt, eftersom det hade varit tystare när man inte behöver hjälp av fläkt.
Mycket bra produkt !
En bra ersättare för den tidigare fläkten. Den ser exakt ut som den Futurumfläkten jag hade innan men i rostfritt matt utförande bara.
Den passar i flerbostadshus med centralutsug. En avsevärd förbättring, det märks knappast att jag har fritterat fisk.
Lite svårt att sätta på lampan. Måste ibland trycka två gånger för att den ska starta/stänga av. Hade en liknande fläkt innan och den hade inte så trög knapp. Har inte använt så mycket ännu då jag precis har fått köket färdigbyggt men verkar ok.
Gör det den ska.
Egenskaper
| Varumärke | Franke |
| Art.Nr. | 110.0037.393 |
| Färg | Rostfri |
| Bredd | 598 mm |
| Höjd | 80 mm |
| Djup | 480 mm |
| Energiförbrukning | 47,1 kWh/år |
| Modell | Lägenhet |
| Bullernivå | 58 dBa dB(A) |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | B |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Energieffektivitet | C |
| Serie | 200-serien |
| Belysning | 11 W kompaktlysrör |
| Kapacitet | 305 m³/h |
| Antal Hastigheter | 3 |
| Typ | Alliancefläkt |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | E |
| Ljudnivå | 58 dBa |
| EAN-nr | 7319250007718 |
