Kolfilterfläkt Franke 1291A Classic Vit
Rek. pris 4 165 kr
fr.3 200 kr
Se priset!
Välj variant

1291A Classic Vit
3 200 kr
Lagervara - Levereras normalt inom 2-5 arbetsdagar.
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Kolfilterfläkt Franke 1291A Classic Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och en kolfiltersats som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Varumärke
FrankeBeskrivning
Kolfilterfläkt Franke 1291A Classic Vit är en köksfläkt för skåpmontering som har en inbyggd motor och en kolfiltersats som renar luften från fett och lukt innan luften kommer tillbaka in i köket.
Futurum Classic har mekaniska vred, AC-motor, mekanisk styrning av Frankes beprövade plastspjäll, Easy clean, aluminiumfilter och LED-belysning. Min. montagehöjd är 420 mm för elspis och 650 mm för gasspis.
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 189 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 344 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 64 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 51 dB(A)
Övrigt
- Luftmängd (DIN IEC 61591) min.: 189 m3/h
- Luftmängd (DIN IEC 61591) max.: 344 m3/h
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) Int.: 66 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) max.: 64 dB(A)
- Ljudeffektsnivå (DIN EN 60704-3) min.: 51 dB(A)
Recensioner
MorsanVerifierad köpare
för 1 år sedanJohannesVerifierad köpare
för 2 år sedanEgenskaper
| Varumärke | Franke |
| Färg | Vit |
| Bredd | 498, 598, 698 mm |
| Serie | Spirit |
| Typ | Kolfilterfläkt |
| Energieffektivitet | C |
| Ljudnivå | 64 dBa |
| Utförande | Skåpmonterad |
| Effektivitetsklass Fettfiltrering | A |
| Vätskedynamisk Effektivitetklass | E |
| Effektivitetsklass Belysning | A |
| Belysning | 1x6,5 W |
| Modell | Lägenhet |
| Spänning | 230 V |
| Djup | 490 mm |
| Höjd | 176 mm |
| Ljudnivå Normalt bruk Max | 64 dB-A |
| Ljudnivå Normalt bruk Min | 51 dB-A |
| Bullernivå | 64 dBa dB(A) |
| Energiförbrukning | 38 kWh/år |
| Kapacitet | 344 m3/h |
