Dränkbar Smutsvattenpump Einhell RG-DP 8735
1 005 kr
Tillfälligt slut
Utlämningsställe
Produktrådgivning alla dagar
Högt betyg från våra kunder - 4/5 på Trustpilot

Dränkbar Smutsvattenpump Einhell RG-DP 8735 Eco Power är en kraftfull och robust smutsvattenpump som klarar av partiklar upp till 35 mm i storlek. Pumpen är utrustad med ECO Power vilket innebär mer kraft och mindre strömförbrukning. En pump som är perfekt för trädgården, byggplatser eller översvämmade källare. Andra funktioner som ingår är kontinuerligt justerbar flytkontakt, bärhandtag med integrerad kabelrulle, universalkoppling samt slangkoppling på toppen.
Varumärke
EinhellBeskrivning
Dränkbar Smutsvattenpump Einhell RG-DP 8735 Eco Power är en kraftfull och robust smutsvattenpump som klarar av partiklar upp till 35 mm i storlek. Pumpen är utrustad med ECO Power vilket innebär mer kraft och mindre strömförbrukning. En pump som är perfekt för trädgården, byggplatser eller översvämmade källare. Andra funktioner som ingår är kontinuerligt justerbar flytkontakt, bärhandtag med integrerad kabelrulle, universalkoppling samt slangkoppling på toppen.
Tekniska specifikationer
- Kapacitet: 17500 l/tim
- Max pumphöjd: 9 m
- Max djup: 8 m
- Kabellängd: 10 m
- Max vattentemperatur: 35 °CFunktion & tillbehör:
- Flytkontakt
- Handtag
- Kapacitet: 17500 l/tim
- Max pumphöjd: 9 m
- Max djup: 8 m
- Kabellängd: 10 m
- Max vattentemperatur: 35 °CFunktion & tillbehör:
- Flytkontakt
- Handtag
Egenskaper
| Varumärke | Einhell |
| Art.Nr. | 4170720 |
| Driftkälla | El |
| Serie | Red Line Premium |
| Produkttyp | Dräneringspump Smutsvatten |
| Användningsområde | DIY |
| Spänning | 230 V |
| Höjd | 420 mm |
| Längd | 270 mm |
| Effekt/prestanda | 690 W |
| Vikt | 6,8 kg |
| Bredd | 200 mm |
| EAN-nr | 4006825572346 |
