Paviljong Hillerstorp Luxor 300x300 cmSand
Topptestad

Luxor 300x300 cm
Sand

Beskrivning
Days
Kom igång med utomhuslivet med DAYS! Kollektionen gör det lätt att njuta under sommarhimlen. Här hittas smarta möbler med både funktion och formgivning som passar där utrymmet ibland är litet men upplevelsen alltid ska vara stor. På balkongen i stan, lilla altanen på landet eller nere på bryggan.
Specifikation
- Serie: Luxor
- Montering krävs: Ja
- Ställbar: Nej
- Material: Aluminium
- Materialdetalj: Stål;Polyester
- Hopfällbar: Nej
- Utdragbar: Nej
Mått
- Längd: 305 cm
- Höjd: 278 cm
- Bredd: 305 cm
1929 grundade familjen Andersson Hillerstorp med visionen att tillverka hållbara och slitstarka utomhusmöbler. Idag, nästan hundra år senare, är Hillerstorp AB kvar på samma plats i entreprenörsregionen Småland och är en utav de ledande tillverkarna av trädgårdsmöbler i Skandinavien. I sortimentet hittar du allt från Hillerstorp utemöbler till paviljonger, dynlådor, möbelskydd, parasoller och dynor. Alla trämöbler i Hillerstorps sortiment är dessutom FSC-certifierade vilket betyder att träet kommer från en skog som brukar ansvarstagande och består till 100% av norrländsk kärnfuru.
Recensioner
Bra precision på detaljerna. Tyget verkar vara av hög kvalitet. Stativet möjligen lite för lätt, vilket kan var problematiskt vid blåst om man inte förankrat det.
Bra kvalitet och passform på paviljongen
fungerade smärtfritt och alla delar var med vid leveransen
Nöjd med leverans och produkt. Relativt lätt att sätta upp och tålig mot regn, vi är nöjda.
Vi är väldigt nöjda, det enda är att det skulle behövas några tyngder som håller kvar bäggarna när det blåser. I övrigt 5 stjärnor.
Stadig och välgjord, men många skruvar var det att skruva. Det kunde vara en lite tydligare monteringsbeskrivning. Förpackningen den kom i var något tunn, såg senare att paviljongen fått en mindre skada men är obetydlig. Men för övrigt en mycket fin och genomtänkt paviljong.
Överlag en bra och rejäl paviljong.
Stabil och lätt att sätta upp själv. Väldigt nöjd med paviljongen.
Perfekt paviljong. Dragkedjor i sidorna och även myggnät. Kvalitet.
Dåligt emballaget små märken bullor på balkar
Bra och vindtålig konstruktion. Inga problem att montera. Lite stor i tyget, så det fladdrar lite när det blåser. Annars mycket nöjd!
Produkten såg väldigt professionell och gedigen ut. Nu kommer jag inte att ställa upp paviljongen före våren, men jag är mycket nöjd.
Gillar paviljongens storlek. Den är stabil. Gillar att det även var myggnäts sidor.
Egenskaper
| Varumärke | Hillerstorp |
| Art.Nr. | 37130303 |
| Färg | Sand |
| Topptestad | Ja |
| Montering | Ja |
| Höjd | 2780 mm |
| Längd | 3050 mm |
| Material | Aluminium |
| Serie | Luxor |
| Produkttyp | Paviljong |
| Bredd | 3050 mm |
| Antal (st/frp) | 1 st/frp |
| Hopfällbar | Nej |
| EAN-nr | 7319073713032 |
