Badkar Svedbergs Emalj
Ange ditt postnummer för att se pris och välja installation.

Beskrivning
Badkaret är ofta den självklara mittpunkten i badrummet. Det är inte så konstigt egentligen. Ett härligt varmt bad är ett enkelt alternativ för en avkopplande stund och en skön vardagslyx. Gemensamt för badkar från Svedbergs är omtanke för kvalitet och finish liksom samspelet mellan form och funktion.
En fördel med den halvtäckande fronten är att utrymmet under badkaret blir väldigt lättstädat. Tilläggsfront finns dock att köpa till om du föredrar helfront.
- Välj till tilläggsfronten för att enkelt dölja utrymmet under badkaret, med dess enkla montering med magneter kan du lätt ta ner denna vid behov
- Finns med vit eller svart front
- Emaljbadkaren har ett baddjup på 36 cm och levereras med avloppssats med traditionell propp
- Justerbara ställfötter ingår, perfekt för golv med fall
- Komplettera med en väggmonterad blandare eller ett duschbatteri med duschtallrik
- Komplettera gärna med en skärmvägg för att få ett bättre duschutrymme
- Garanti 5 år
Emalj
Emalj är ett slitstarkt material som har förknippats med badkar i decennier. Under emaljen på våra badkar finns en grund av formpressad stål. Emalj är en ren naturprodukt som står emot slitage och repor på ett bra sätt. Dessutom ger emaljen badkaret en vacker lite blank yta.
Rengöring
Varje gång efter användning ska badkaret sköljas med rent vatten eller vatten och flytande rengöringsmedel för att inte skada ytan. Detta bör ske snarast efter användning då badkarsytan fortfarande är varm. Därigenom kan olösliga tvål-, fett- och smutsavlagringar som annars skulle härda på ytan avlägsnas lättare. För att minska kalkavlagringar och behålla en glansig finish, torka badkaret med en mikrofiberduk. Med jämna mellanrum bör ventil och utloppsrör rensas från eventuella föroreningar.
Recensioner
Lätt att montera. Perfekt storlek.
Ett smidigt badkar som passar begränsade utrymmen
Besviken över att det inte var samma ventil som visades när jag beställde!
Enkel montering. Känns som bra kvalitet
Prefekt vara till ett bra pris. Snabb leverans utan problem.
Utmärkt för våra behov. Inte tyngre än att det kan lyftas och monteras av två normalstarka personer. Lätt att montera. Snyggt och rent i linjerna. Underbart att kunna hålla rent under utan att demontera front.
Väldigt snabb leverans och framför allt väl paketerat. Jättefint badkar jag är helnöjd!!
Var enligt beskrivning. Hård hantering i frakt krävde riktning av detaljer. Prisvärd
Enkelt att städa under,
Allt i sin ordning enligt specifikation. Supernöjd!
Så nöjd , badkaret va precis som jag förväntat mej .
bytte ut duschkabin och valde ett litet badkar.
bra,lättmonterat fin kvalite
Egenskaper
| Varumärke | Svedbergs |
| Längd | 1300, 1400, 1500, 1600, 1700 mm |
| Material | Stålplåt |
| Baddjup | 390 mm |
| Blandare | Nej |
| Bottenventil | Ja |
| Front och Gavel | Ja |
| Höjd | 510 mm |
| Överfyllnadsskydd | Nej |
| Placering | Mot Vägg |
| Serie | Standard |
| Form | Rektangulär |
| Produkttyp | Badkar mot vägg |
| Bredd | 700 mm |
| Antal Personer | 1 st |
| Topptestad | Ja |
| Färg | Svart, Vit |
| Färg Front och Gavel | Svart, Vit |
| Volym | 150, 160, 170, 180, 190 l |
| Vikt | 33, 36, 39, 42, 46 kg |




